|  |  |  
 
טיפ יומי
בדיקות סקר גנטיות : אנו נותנים את כל המידע על הבדיקות בשיתוף המכונים הגנטיים של"תל השומר" ו"מאיר".
הקפאה ושימור זרע

הקפאה ושימור זרע לכל אדם

 

זכות בסיסית היא לכל אדם שתהיה לו המשכיות אישית ומשפחתית. הדבר נראה לכאורה מובן מאליו, ברור ופשוט , אולם כל הנתונים מורים שחלה כיום ירידה  קשה ומשמעותית באיכות הזרע וביכולת ההפרייה של האדם עם הגיל. כתוצאה מכך אחוז הגברים הנזקקים ביום מן הימים לטיפולים מורכבים ואף לתרומת זרע מתורם עלה באופן משמעותי .

הסיבות לכך רבות וביניהן נימנות סיבות אקולוגיות של רעלים בסביבת חיינו, מתח של החיים עצמם , מחלות שונות שמחמירות עם השנים וכן תאונות ונכויות שעלולות להתפתח.

 

שימור בהקפאה של תאי גזע עובריים הפך לחלק מחיינו והוא מבליט את הצורך שבשימור רקמה כשהיא עדיין בריאה ותקינה לצורך שימוש בה אם וכאשר הילוד יזדקק לה.

רבים יתרמו מדמם על מנת לקבל "ביטוח" של תרומת דם לעת צורך גם אם הצורך נדיר ביותר.

אנו גם מוכנים לשלם סכומי עתק כפרמיות לביטוח ולאורך שנים רבות לצורך קבלה בעתיד של כספים לצורך טיפול יקר או השתלת איברים מתורם .כל זאת כשהדבר נדיר מבחינה סטטיסטית.

לעומת זאת, שימור הפוריות כנגד אובדן אפשרי של יכולת ההפרייה הינו טאבו חברתי שאין דנים בו אפילו במסגרת המשפחה.

 

ומדוע לא לשמר דבר כל כך יסודי וחשוב כמו רקמת זרע לצורך ההמשכיות והפריון האישיים כל כך ?? 

הפגיעה ביכולת הפריון והצורך בטיפולי פריון מורכבים שכיחים בעשרות מונים מאשר הצורך בשימוש במנת דם או צורך בהשתלת איבר כמו לב או כבד.
כל זוג שישי נתקל בבעיה של פריון
וכ-50% ממקרים אלו קשורים לגבר וזרעו.

 

נושא הירידה החדה ביכולת ההפרייה של הגבר המודרני  חייב להיות מובא להכרתו של כל גבר צעיר.

שימור זרע בגיל בו הזרע תקין מבחינת הספירה ואיכות התנועתיות , יכול לתת מענה לאדם החי בעולם המודרני וחשוף לפגעים סביבתיים , תאונות אזרחיות וצבאיות וכד'.

אנו מציעים שירות של שימור זרע ללא מיגבלת זמן לכל מיגוון האוכלוסיה :


חיילים
-  קיימת יוזמה בכנסת לחקיקה שתאפשר שימור זרע לכל חייל בסדיר ובמילואים להקפיא מנות זרע לשימוש בהן בעת צורך עתידי. עפ"י יוזמה זו השימור יהיה על חשבון המדינה ויבטיח את הזכות הבסיסית של האדם להמשכיות אישית ומשפחתית.

הבעיה של פגיעה פיסית או מחלה (חו"ח) בעת שירות סדיר או מילואים שלא תאפשר הולדה בעתיד אכן מטרידה . לדוגמה ניתן לציין שכבר בגיל צעיר יחסית קיימת התופעה של וריקוצל (דליות בשק האשכים) שעם הזמן עשויה בחלק מהמקרים לפגום באיכות הזרע. אמנם ניתן לטפל בממצא בגישה ניתוחית אך רק בחלק מהמקרים אכן יהיה שיפור ביכולת ההפרייה. שימור זרע בגיל יחסית צעיר עשוי לאפשר שימוש בו אם חו"ח תיווצר בעיה של פריון בגיל בו הדבר יידרש.

עד אשר תעבור חקיקה כזו בכנסת עשוי לעבור זמן רב. ניתן כיום בעלות סבירה והוגנת לשמר דגימות זרע ולהבטיח את הזכות היסודית של המשכיות אישית ומשפחתית.


אזרחים
-  כל אדם מצפה ומאמין שביום מהימים הוא יהיה אב לילדים מזרעו. אכן שאיפה טבעית. אולם אנו יודעים כיום שב-50% מהזוגות הפונים לטיפולים עקב אי פריון , קיימת בעיה באיכות הזרע. פעמים רבות בעיה זו התפתחה במהלך השנים עקב חשיפה לגורמי סביבה, תזונה, מקום עבודה וחשיפה לגורמים רעילים וכמוכן עקב מחלות ותאונות שאירעו במהלך הזמן.

טבעי הוא שהאדם הינו אופטימי ביסודו ואינו חושב על בעיה הנוגעת להמשכיותו. אולם תהליכים הפוגעים ביכולת ההולדה קורים כל העת. ע"י שימור רקמת תאי זרע עוד בזמן שהיא תקינה ניתן לשמר את יכולת הפריון ולהשתמש בה במידה וייווצר צורך בכך.

מבחינה סטטיסטית בעיות פריון הגבר שכיחות מאד והתעלמות מכך הינה טמינת ראש בחול.

 

בנק הזרע מאפשר שימור של דגימות זרע לאחר בדיקתן לתקופה שאינה מוגבלת בזמן.

 

 התהליך

 

כל אדם המבקש לשמר דגימות זרע לשימוש אישי בעתיד, יתבקש לבצע מספר בדיקות כגון בדיקת איידס, בדיקה לנשאות מחלות וירליות של הכבד ובדיקות נוספות כמקובל בעת שימור זרע.

 

כל דגימה תעבור בדיקת זרע מלאה . במידה ויהיה צורך דגימות יעברו ריכוז של תאי הזרע על מנת לשמר את מירב תאי הזרע .

 

הדגימות יישמרו בנפרד מדגימות של תורמים והשימוש בהן יהיה אך ורק עבורו.

 

על מנת לאבטח את דגימות הזרע , דגימות הזרע יופרדו :  מחצית מהדגימות יישמרו במיכל אחד ובמיקום אחד והמחצית השניה במיכל אחר ובמיקום אחר .

 

הקפאה ושימור תאי זרע לגברים מסיבות רפואיות


מה הם המקרים בהם יש לשקול שימור הזרע לעתיד :

 

-  אדם העומד בפני טיפולים כמותרפיים או הקרנות עקב מחלה , ואשר עשויים לפגוע בתאי הזרע.

 

-  אדם הנוטל תרופות העשויות  לפגום בתאי הזרע ( מטוטרקסט, סולפהסלזין וכד')

 

-  גברים החשופים בעבודתם לחומרים טוקסיים – עובדי מעבדה , עובדים במכונים רפואיים כגון מכוני רנטגן, מפעלים תעשייתיים וכד'.

 

-  זוג העובר טיפולי פריון וקיימת בעיה של הפקת זרע בעת הנדרשת :  לצורך הזרעה תוך רחמית או טיפולי הפרייה חוץ גופית ,ימאים , אנשי צבא וכד'

 

 

דגימות זרע נשמרות לזמן בלתי מוגבל או בהתאם לצורך.

לצורך אבטחה אנו מפרידים בין הדגימות במיכלים ומיקומים שונים.

 

לחץ כאן על מנת לדבר עם אחד מאנשי הצוות שלנו

Customer Service Rating by LivePerson
 
|